Krakowskie muzea – które warto zwiedzić
Wybierając się na wycieczkę po Krakowie, każdy zastanawia się, jakie wybrać muzea do zwiedzenia. To miasto zdecydowanie góruje z ilością muzeów, dlatego wybranie pojedynczych jest twardym orzechem do zgryzienia. Z całą pewnością wybór będzie ciężki jednak warty poświęconego czasu. Zwiedzanie muzeów wzbogaci wiedzę i duchowe doznania.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Sukiennice powstały na polecenie księcia Bolesława Wstydliwego w XII wieku. Tamtejszy wygląd znacznie się różnił od tego, który można podziwiać dzisiaj. Za dawnych czasów w Sukiennicach znajdowały się dwa rzędy kramów handlowych a między nimi przebiegała uliczka. Dopiero w późniejszym okresie postanowiono rozbudować Sukiennice do wzorów, które mogą przypominać obecny stan. Dzięki temu w tym budynku gromadzili się handlarze, jednak w 1555 roku doszczętnie spłonęła. Odbudowę zlecono najlepszym architektom takim jak Jan Maria Padvano, Santi Gucci i mistrz Pankracy. Dzięki im wysiłkom, po renowacji budynek nabrał renesansowego wyglądu. Obecny wygląd Sukiennic można zawdzięczać kolejnej renowacji z końca XIX wieku, kiedy to Tomasz Pryliński dodał rozpoznawalne arkady, czyli rząd kolumn połączonych łukami. Nazwa tego niezwykłego miejsca wzięła się od materiały, który początkowo był tam sprzedawany. Mowa o suknie, które było drogim materiałem, wykonanym z wełny przetwarzanej w wyjątkowy sposób. Dzisiaj to sukno już jest rzadko spotykane, występuje na stołach bilardowych, jednak kiedyś był to symbol bogactwa i dobrobytu. Dlatego kiedyś Sukiennice były zarezerwowane tylko dla zamożnych ludzi, nie sprzedawano tam, tak jak jest to dzisiaj, rękodzieł czy drobnych pamiątek. Obecnie w Sukiennicach znajdują się dwa muzea, które koniecznie trzeba zwiedzić. Pierwsze to Galeria Malarstwa, w której zgromadzono dzieła najznamienitszych polskich i zagranicznych artystów.
Podziemia Rynku
Znajdują się poniżej, w podziemiach Sukiennic. Jest to świetne miejsce dla osób, które chcą zapoznać się z historią tego miejsca i odkryć w jaki sposób przebiegał niegdyś handel i zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniał się ich wygląd. Multimedialne wykłady pokazują czasy jeszcze przed powstaniem Sukiennic, kiedy na ich miejscu stała nekropolia krakowska. Spacerując podziemnymi korytarzami można poczuć atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku. Na przestrzeni wieków poziom krakowskiego rynku uległ znaczącej poprawie, zatem udając się na zwiedzanie Podziemi można przenieść się o kilka setek lat wstecz, aż do czasów sprzed lokacji miasta w 1257 roku. W takiej podróży z pewnością wesprze wyobraźnię odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oraz oryginalne wydobyte podczas wykopalisk przedmioty rzemieślniczych warsztatów.
Muzeum Dom Jana Matejki
Ekspozycja mieści się w rodzinnym domu Jana Matejki, najwybitniejszego polskiego malarza, kolekcjonera, miłośnika zabytków. Stara krakowska kamienica jest miejsce, w którym się urodził, mieszkał z rodziną i zmarł. Po jego śmierci powstało muzeum biograficzne poświęcone uczczenia wybitnego malarza. Z dużym nakładem sił zgromadzono liczne eksponaty związane z tą postacią i jego rodziny. Jednak dopiero w 1898 roku można było obejrzeć je po raz pierwszy. W 1904 roku Towarzystwo im. Jana Matejki przekazało muzeum biograficzne pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzięki temu dzisiaj zbiory Domu Jana Matejki liczą około 6000 eksponatów, które można oglądać każdego dnia. Przede wszystkim można obejrzeć przedmioty codziennego użytku i liczne pamiątki po artyście. Wśród zbiorów można obejrzeć również listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania i co najważniejsze prace olejne i rysunkowe. Dom Jana Matejki popularyzuje nieznane aspekty życia i twórczości, bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
Żydowskie Muzeum Galicja Kraków
Żydowskie Muzeum Galicja powstało w przedwojennym, starym młynie. Wystawę, na którą zaprasza się turystów, składa się z dwóch bloków tematycznych: Śladami Pamięci, Pamięć Niedokończona Oraz Dziesięć Polskich Miast – Dziesięć Żydowskich Historii. Pierwszy blok pozwala na nowe spojrzenie żydowskiej przeszłości. Wystawa składa się z fotografii miejsc, symboli, ludzi, historii i opowieści. Drugi blok to wystawa wpisująca się w plan Żydowskiego Muzeum Galicja, jakim jest odważne spojrzenie na żydowskie dziedzictwo i historyczną Galicję. Trzecia stała wystawa opiera się na relacjach i rodzinnych fotografiach paru polskich Żydów. Muzeum posiada również wystawę czasową oraz organizuje wydarzenia wpierającą wiedzę o żydowskiej przeszłości w Polsce.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zabytkowe wnętrza jednego z najstarszych budynków krakowskiego uniwersytetu skrywają zgromadzone pamiątki i przypominają dawne dzieje uczelni i jej wybitnych profesorów i studentów. Budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius jest wspaniałym przykładem architektury gotyckiej, która pamięta złoty wiek krakowskiej uczelni. Można zwiedzić zabytkowe wnętrza, które kiedyś służyły profesorom i studentom, takie jak biblioteka i dawna jadalnia, skarbiec, pokoje profesorskie i mieszkanie związane z uczelnią św. Jana Kantego oraz aule. W pokoju Kopernika mieści się unikatowy zestaw instrumentów astronomiczno-astrologicznych z drugiej połowy XV wieku. W skarbu znajdują się insygnia rektorskie czyli berła z XV wieku, łańcuch i pierścienie. Szczególne miejsce zajmuje Globus Jagielloński z początku XVI wieku. Jest to pierwszy znany globus, na którym umieszczona odkrytą Amerykę. W muzeum realizowany jest edukacyjny cykl wystaw interaktywnych, odbywają się również czasowe wystawy. Dla zwiedzających w letnim okresie jest dostępny Ogród Profesorski.
MICET Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej
Kiedyś, w podziemiach teatralnego budynku mieściła się kultowa kawiarnia „Maska”, do której prowadziły tajemnicze, wąskie, kręte schody. W tym miejscu spotykali się krakowscy artyści, a reżyserzy i aktorzy spędzali czas po próbach. W 2017 roku przestrzeń została przekształcona w nowoczesne Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej (MICET). Jest to jedno w bardziej wyjątkowych miejsc, gdzie przewodnicy po historii i współczesnej twórczości Starego Teatru są właśnie grający w nim artyści. Zwiedzając te muzeum można poznać nagrania rozmów z twórcami, fragmenty przedstawień i pojedyncze rekwizyty ale przede wszystkim można zanurzyć się w świecie granych spektakli. Zwiedzający mogą poznać pasjonującą historię polskiego teatru. Jest to wyjątkowe miejsce, które inspiruje i rozwija wyobraźnię.
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
W budynku Starego Spichlerza znajduje się muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty polskiego modernizmu. Twórczość tej historycznej postaci jest niezwykle wszechstronna, obejmuje różne dziedziny sztuki, które wzajemnie się dopełniają. W dorobku artysty są kompozycję witrażowe, portrety i pejzaże, a w obszarze sztuki użytkowej projektową meble i wystroje wnętrz. Dodatkowo zajmował się typografią i edytorstwem. Przede wszystkim jest autorem wielu dzieł literackich, dramatów, tragedii, rapsodów i wierszy. Nie było mu obce również bycie reżyserem i scenografem swoich oraz tworzonych przez innych autorów sztuk. Muzeum Narodowe posiada największą na świecie i najcenniejszą kolekcję dzieł tego twórcy. W skład wchodzą dzieła malarskie Wyspiańskiego, szkice, projekty oraz wyroby rzemiosła artystycznego, które zostały wykonane według jego autorstwa. Zbiór liczy około 1100 obiektów, dopełniają pamiątki osobiste, księgozbiory prywatne oraz archiwa czyli rękopisy i fotografię.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Te muzeum miało swój początek w 2004 roku kiedy gmina Miejska Kraków przejęła budynki na dawnej Fabryce Schindlera i przeznaczyła je na przyszłą siedzibę instytucji. Wprowadzanie współczesnej sztuki w industrialną przestrzeń jest praktyką stosowaną już na całym świecie. W Muzeum Sztuki Współczesnej można obejrzeć prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację i projekty badawcze oraz wydawcze. Najważniejszymi celami dla muzeum są przedstawienie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście awangardy powojennej i konceptualizmu oraz objaśnienie sensu tworzenia sztuki. Wszystkie projekty zostały opracowane z myślą o zróżnicowanych grupach a ich zadaniem jest próba zmniejszenia uprzedzeń wobec sztuki nowoczesnej.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Muzeum łączy z sobą podstawowe funkcję muzealne z aktywnością centrum kultury, propagującego wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Budynek został zaprojektowany przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego, który dołożył wszelkich starań aby był nowoczesny i przyjazny. W tym muzeum można obejrzeć wątki związane z sztuką, muzyką teatrem, filmem, literaturą religia i filozofią Japonii i Dalekiego Wschodu. W Muzeum Manggha jest badana i prezentowana relacja kulturowa miedzy Polską I Japonią, Wschodem i Zachodem. Do tej pory można było obejrzeć ponad 100 wystaw, tradycyjnej sztuki japońskiej, współczesnego grafiki, instalacji, malarstwa jak i najnowszych japońskich technologii. Muzeum organizuje również występy, pokazy i warsztaty, które pozwalają w przyjemny sposób zapoznać widzów z wszystkimi aspektami japońskiej kultury.
Rydlówka
Te muzeum to wyjątkowe miejsce ponieważ to tutaj rozgrywała się akcja Wesela Wyspiańskiego. Do dnia dzisiejszego został utrzymany charakter tego miejsca, którego istotą są prawda i legenda autentycznego wydarzenia, jakim było właśnie wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny oraz dramatu Stanisława Wyspiańskiego Wesele. Te miejsce jest jedyne w swoim rodzaju, zostało naznaczone przez związek z młodopolską sztuką, malarstwem, dramatem, teatrem i literaturą. Dlatego to miejsce przeszło do historii literatury i kultury Polski. W Rydlówce atmosfera Krakowa skupia się na czasach XIX i XX, gdzie spotykali się ludzie, ogniskowały zdarzenia i obyczajowość charakterystyczna dla tego czasu. Na wystawie nie brakuje dział młodopolskich malarzy takich jaki Ludwik de Laveauc, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, bracia Stanisław i Józef Czajkowscy, Stanisław Kamocki i Stanisław Fabiański. Historia tego miejsca jest spleciona z wątkami poety Lucjana Rydla dlatego zwiedzając Izbę Taneczną można obejrzeć wizerunki jego rodu, pamiątkowe przedmioty i meble, które są gromadzone od pokoleń.
Muzeum Skarbca Katedralnego imienia świętego Jana Pawła II Kraków
w tym muzeum można zobaczyć wykonany z orzecha kokosowego i srebra pucharek, który miał należeć do królowej Jadwigi, królewskie jabłko Anny Jagiellonki i włócznię świętego Maurycego. Te zbiory są uznane za jedną z najcenniejszych kolekcji w Polsce. Ta kolekcja kryje się w Muzeum Katedralnym imienia Jana Pawła II położonym na wzgórzu Wawelskim. W salach Domu Katedralnego znajduje się płaszcz koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego, korona królewny, miecze grobowe, pastorał i kielich kardynała Adama Stefana Sapiehy. Wschodnia część muzeum przylega do Bramy Wazów. Jest to dawna kamienica zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Zachodnia część to dawny Dom Gotycki, siedziba kolegium mansjonarzy katedralnych, którzy sprawują liturgię w kaplicy Mariackiej. W tym muzeum dodatkowo można obejrzeć stałą wystawę, która obejmuje najstarsze i najważniejsze regalia polskie i przedmioty związane z kultem religijnym, wyroby rzemiosła artystycznego, tkaniny, obrazy, rzeźby. W Sali papieskiej jest wystawa złożona z przedmiotów, które należały do Ojca Świętego Jana Pawła II.
Muzeum Fotografii w Krakowie
Muzeum Fotografii jest jedyną w Polsce instytucją poświęconą w całości medium fotograficznemu. Fotografię w istotny sposób określają, już od wielu lat, sferę nowoczesnego człowieka, przejawiając w najróżniejszych sferach życia, w nauce, praktykach związanych z upamiętnieniem i dokumentowania przeszłości, mediach, propagandzie, reklamie i w sztuce. Bez znajomości fotografii, specyficznych języków, jej historii i form eksploatacji nie sposób zrozumieć rzeczywistość, która otacza każdego. Dlatego rolą Muzeum jest upowszechnianie wiedzy i podnoszenie kompetencji kulturowych w zakresie jego odbioru. Muzeum jest skarbnicą pamiątek związanych z rozwojem fotografii. Poświęcone magii fotografii, przyszłości i jej historii magiczne miejsce. Wśród kolekcji znajduje się sprzęt fotograficzny z lat 1880-2005. Obejmuje zabytkowe obiektywy, akcesoria, sprzęt ciemniowy oraz rekwizyty. Całą kolekcja składa się z ponad 2000 obiektów, kolekcji autochromów czyli unikatowych szklanych przezroczy, kolekcja fotografii artystycznej. Najcenniejsze są zdjęcia pochodzące z najznakomitszych krakowskich zakładów fotograficznych, które działały z początku lat 60. XIX wieku. Oprócz wystaw stałych czyli portret o historii fotografii portretowej oraz jego współczesnemu znaczeniu, w muzeum można obejrzeć wystawy czasowe.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
W tym miejscu historia została zapisana w numizmatach, starych mapach i drukach. Hrabia Emeryk Hutten-Czapski pasjonował się numizmatyką, był bibliofilem, zbieraczek grafiki, dzieł sztuki oraz pamiątek. Główny budynek został wybudowany w 1884 roku według projektu Antoniego Siedeka, neoklasyczny Pałacyk Czapskich. Zwiedzając to muzeum można obejrzeć kolekcję unikatowych, wręcz legendarnych monet, medali, rzadkich starodruków i mapy. Na stałej wystawie mieści się 2500 cennych obiektów. Sam paląc jest otoczony pięknym ogrodem z stuletnimi drzewami, w którym znajdują się pozostałe fragmenty gotyckich budowli. W tym miejscu powstał również nowoczesny Pawilon Józefa Czapskiego poświęcony wnukowi kolekcjonera, związanemu z paryską kulturą, wybitnemu intelektualiście, pisarzowi, krytykowi sztuki i malarzowi. Obecnie w muzeum są prowadzone warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum mieści się na terenie unikatowej zajezdni tramwajów. To właśnie w tym miejscu mieściła się pierwsza zajezdnia tramwaju konnego i elektrycznego z XIX i XX wieku. Budynki świetnie zachowane i doskonale dokumentują rozwój komunikacji miejskiej. Muzeum posiada eksponaty związane właśnie z rozwojem komunikacji miejskie, elektrowni, gospodarki komunalnej, gazownictwa oraz zabytku historii techniki. Muzeum od lat eksponuje swoją kolekcję motocykli i samochodów na stałej wystawie „Motokultura”. W dawnej konnej zajezdni są prezentowane zabytkowe maszyny drukarskie i introligatorskie na wystawie „Drukarstwo Kakowskie XV-XX wieku”. Muzeum organizuje wystawy czasowe i pokazy, prezentując własne zbiory i eksponaty z innych kolekcji prywatnych i publicznych. Jest również przestrzeń dla zajęć z dziećmi, przygotowana dla zajęć edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach. Obecnie muzeum posiada 3300 obiektów.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
W 1937 roku na terenie Zabłocia powstała fabryka naczyń emaliowanych i wyrobów blaszanych. W trakcie II wojny światowej właścicielem został niemiecki przemysłowiec Oskar Schindler. Obecnie w tym budynku dawnej fabryki można obejrzeć jedno z najciekawszych krakowskich muzeów. Ekspozycja pobudza słuch i wzrok, zbliża historię Krakowa podczas okupacji wojennej. Dzięki zachowanym dokumentom, zdjęciom i relacjom świadków, wystawa doskonale prezentuje Kraków podczas wojny. Na wystawie zostały ukazane poszczególne fazy okupacji Krakowa i losy mieszkańców. Wśród eksponatów nie brakuje historii Oskara Schindlera, właściciela fabryki i wybawiciela ponad 1000 Żydów. Ich zdjęcia, które są prezentowane w muzeum, są dowodem sprytu i charyzmy przedsiębiorcy oraz jego ogromna chęć niesienia pomocy.
Muzeum Nowej Huty
Muzeum Nowej Huty mieści się w budynku dawnego kina Światowid. W swojej działalności wystawienniczej, edukacyjnej i badawczej łączy ideę lokalnego muzeum, który koncentruje się na Nowej Hucie i muzeum opowiadającego o zimnej wojnie i socjalizmu. Wśród ekspozycji można obejrzeć dawną salę kinową, gdzie odbywają się wystawy czasowe oraz podziemia budynku wraz z schronem przeciwlotniczym. W schronie mieści się wystawa „Atomowa groza, Schrony w Nowe Hucie”. Muzeum zainaugurowało działalność wystawą „Nowohucianin”, która wpisuję się w obchody 70- lecia Nowej Huty jak i w projekt PrzeMieszczenie.
Celestat
Historyczny budynek zwany Celestatem mieści się w Parku Strzeleckim i obecnie jest oddziałem Muzeum Krakowa. Wzdłuż zachodniej grany posiadłości zbudowano długi mur, a w południowo-zachodniej części Ogrodu wzniesiono siedzibę braci kurkowych. Oprócz pełnienia funkcji strzeleckiej Ogród stał się miejscem spotkań i spacerów krakowian. Na tej strzelnicy bracia kurkowi ćwiczyli strzelanie i organizowali konkursy strzeleckie, na których raz w roku wybierano króla kurkowego. Jest to jedyna placówka ekspozycyjno-badawcza w Europie badająca dzieje i zwyczaje bractw kurkowych w Polsce i w Europie. Oglądając wnętrza można podziwiać Kolekcję Krakowskiego Bractwa Kurkowego, portrety krakowskich królów kurkowych, insygnia władz Towarzystwa Strzeleckiego oraz króla i marszałków, zbiory medali, tarcze, obrazy, trofea strzeleckie i dokumenty, księgi i fotografię. Celestat jest oddziałem Muzeum Historycznego Krakowa.
Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jest to pozawydziałowa jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzając Centrum Edukacji Przyrodniczej można obejrzeć zbiory, które poprzednio znajdowały się w Muzeum Zoologicznym, Muzeum Geologicznym, Zakładzie Antropologii Instytutu Zoologii oraz Instytutu Botaniki. Głównym celem Centrum jest gromadzenie i konserwacja zbiorów zoologicznych, geologicznych, antropologicznych i paleobotanicznych. Na część ekspozycyjną składa się stała wystawa „Ewolucja Ziemi i życia”, w ramach której prezentowanych jest szereg bloków tematycznych poświęconych zwierzętom, biogeografii, ewolucjonizmowi, etologii, antropologii, mineralogii, sedymentologii, paleontologii i procesom geologicznym.
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN
Muzeum mieści się w Ośrodku Badawczym stanowiącym część Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Muzeum Geologiczne posiada, opracowuje i udostępnia archiwa zawierające cenne zbiory geologiczne oraz prowadzi ekspozycję. Wśród ekspozycji można obejrzeć zbiory paleobotaniczne, paleontologiczne, mineralogiczne i litologiczne. W muzeum regularnie odbywają się warsztaty edukacyjne dla grup młodzieży szkolnej oraz dla dorosłych w celu spopularyzowania wiedzy na temat nauk geologicznych.
Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Jest to największe i najstarsze muzeum farmacji w Polsce, a jedno z największych tego typu muzeów na świecie. Powstało w 1946 roku z inicjatywy S. Pronia. Od 1991 roku jest siedzibą muzeum jako zabytkowa kamienica przy Trakcie Królewskim w Krakowie, w którym do dnia dzisiejszego zachowano wiele cennych elementów historycznej architektury. Zbiory muzeum, pochodzące z aptek z całej Polski, przedstawiają historię farmacji i aptekarstwa od wieków średnich. Wśród eksponatów znajdują się naczynia apteczne, kolekcje majolik z europejskich manufaktur, moździerze różnej wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne, surowce lecznice, liczne pamiątki po wybitnych farmaceutach a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem. W muzeum odtworzone zostało wnętrze XVIII wiecznej apteki klasztornej i inne pomieszczenia, takie jak dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami. Część ekspozycji jest poświęcona dziejom zabytkowych aptek Krakowa ora aptekarzowi Tadeuszowi Pankiewiczowi, który podczas okupacji hitlerowskiej prowadził aptekę w krakowskim getcie i ratował uwięzionych w nim Żydów.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
Zbiory Muzeum Etnograficznego to największa i najstarsza kolekcja etnograficzna w Polsce. To mieszanka, w której łączą się z sobą przedmioty codziennego użytku, zabawki, dzieła sztuki, narzędzia pracy, obiekty kultu i magii, fotografie, rysunki, rękopisy i dźwięki. Wśród kolekcji są obiekty z terenu przedwojennej i dzisiejszej Polski jednak można zobaczyć również cenne zbiory takie jak najstarsza kolekcja syberyjska, zbiory z Azji, Ameryki, Oceanii i Afryki. Muzeum posiada ponad 300-tysięczny zbiór archiwaliów: rękopisy, rysunki, fotografie najwybitniejszych polskich etnografów. Zbiory uzupełnia specjalistyczna biblioteka, w której znajduje się około 30 tysięcy woluminów.
Muzeum Czynu Zbrojnego
Głównym celem, które przyświecały prace nad wystawą, to oddanie hołdu założycielom muzeum oraz nowohucianom, którzy walczyli na różnych frontach podczas XIX i XX wiecznych konfliktów zbrojnych. Ważne jest również zaprezentowanie cennych zbiorów Muzeum Czynu Zbrojnego w nowoczesnej i atrakcyjnej aranżacji, wykorzystującej nowoczesne techniki docierania do odbiorców. Eksponaty, które zostały przekazane przez pracowników Kombinatu Metalurgicznego i mieszkańców Nowej Huty będą stanowić oś narracji. Dla zespołu ważne jest zaprezentowanie czynu zbrojnego dzięki przybliżeniu historii ludzi, którzy odważnie walczyli najpierw o odrodzenie ojczyzny po okresie zaborów a później o utrzymanie tej wolności – również podczas I jak i II wojny światowej. Ekspozycja będzie zawierać nawiązania do historii i miejsca jakie Muzeum Czynu Zbrojnego zajmuje w lokalnej świadomości.
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie
Ideą ekspozycji Muzeum AK jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia podczas wojny, wraz z duchową genezą obejmującą Polskę międzywojenną oraz kształtem dziedzictwa patriotycznego we współczesnej Polsce. Zwiedzający mogą poznać historię II Rzeczypospolitej, przebieg kampanii wrześniowej i poznać życie w obozach jenieckich, można zobaczyć rekonstrukcję czołgu Vickers oraz baraki dla jeńców. Setki dokumentów i pamiątek z lat wojny takie jak naboje i pagony oficerskie przywiezione przez żołnierza AK z katyńskich mogił. Oglądający może zobaczyć realia życia codziennego, terror i politykę germanizacyjną.
Muzeum Archidiecezjalne
Początki muzeum mającego sprawować pieczę nad działami sztuki sakralnej Krakowa i okolic wiążą się z dziejami obecnego Muzeum Katedralnego na Wawelu. Obecnie Muzeum zajmuje kilkanaście sal wystawienniczych znajdujących się na parterze i piętrze, przeznaczonych na ekspozycję oraz piwnice przeznaczone na wystawy czasowe. Eksponaty pochodzą z kościołów i klasztorów archidiecezji krakowskiej czyli malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, tkaniny i parametry liturgiczne. Najstarsze zabytki pochodzą z XIII wieku a w dawnych pomieszczeniach zajmowanych przez Karola Wojtyłę są prezentowane pamiątki z nim powiązane. Jednym z najważniejszych eksponatów jest XII -wieczny obraz Św. Katarzyna i Agnieszka pochodzący z kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie.
Dom Józefa Mehoffera
Józef Mehoffer uczeń Jana Matejki i rówieśnikiem Stanisława Wyspiańskiego, to jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Dom nabył w 1932 roku i nadał mu cechy rodzinnego pałacyku, wyposażając w stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego ozdabiając również swoimi pracami. We wnętrzu stworzył podobny nastrój i styl jaki panował w jego poprzednich domach. Urządzony przez Józefa dom z dużym ogrodem, stał się muzeum i pełnym uroku miejscem spotkań towarzysko-artystycznych. W 1986 roku nieruchomość, zgodnie z wolą rodziny artysty, została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po niezbędnych pracach remontowych i konserwatorskich, placówkę otwarto dla publiczności jako Dom Józefa Mehoffera, Oddział Muzeum Narodowego. Wnętrza urządzono według koncepcji artysty i dawnego ich klimatu, a niektóre zostały wiernie odtworzone, co było możliwe dzięki darom i depozytom rodziny, uzupełnionym eksponatami ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
To muzeum jest depozytariuszem działalności pra- i prahistorycznych i pośredniczy miedzy dawną społecznością a współczesnym człowiekiem. Dziedzictwo archeologiczne to elementy kultury materialnej, społecznej i duchowej. Muzeum gromadzi wszelkie pozostałości po działalności człowieka, pozostałości wiedzy jak i informacje o jaskiniach, kurhanach, grodziskach, przestrzeni kulturowej oraz środowisku naturalnym. Misją muzeum jest pozyskiwanie, opracowanie, konserwowanie, katalogowanie i przechowywanie muzealiów i informacji o nich. Wystawa dzieli się na kilka kategorii, pierwsza z nich to wystawa zabytków z starożytnego Egiptu. Druga to prezentacja różnych aspektów życia dawnych mieszkańców Małopolski. Trzecia to wystawa to kolekcja stworzona przez Władysława Klugera, która stanowi ważną część zbiorów Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Kolejna wystawa to prezentacja historii miejsca, na którym znajduje się Muzeum.
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
Najstarsza część obiektu powstałą w XV wieku a obecny kształt kamienica uzyskała podczas przebudowy w XVII, XIX i XX stuleciu. Jednak zasadnicza rozbudowa dokonała się w latach 1815- 1818, po założeniu i w trakcie regulacji placu Szczepańskiego. Później w latach 1849-1856 działała w tym miejscu redakcja i drukarnia krakowskiego „Czasu”. W późniejszych latach kamienica należała do rodziny Szołayskich, która zapisała ją Muzeum Narodowemu w Krakowie. W 2003 roku zorganizowano i poświęcono stałą wystawę Feliksowi Jasieńskiemu. w tym miejscu odbywają się koncerty, wykłady, spektakle teatralne i zajęcia plastyczne dla dzieci. Część parteru przystosowano do obsługi publiczności i stworzono m.in. centrum informacji, sklep muzealny i kawiarnię.
Centrum Szkła i Ceramiki
Te centrum należące do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, to placówka, która pełni funkcje naukowe, edukacyjne i kulturalne w zakresie szkła i ceramiki. Stała wystaw prezentuje historie i technologie szklarstwa, są organizowane pokazy ręcznego formowania oraz centrum dydaktyczne, gdzie są prowadzone zajęcia dla studentów. Produkowane są również materiały do konserwacji zabytków, w szczególności wszystkim cement romański, który jest wykorzystywany do renowacji architektury. Największą atrakcją dla wszystkich stanowią pokazy ręcznego formowania szła, które odbywają się w hali produkcyjnej. Na oczach każdego widza hutnicy formują wazony, przyciski, kwiaty i zwierzęta. Można również samodzielnie wydmuchać bańkę szklaną. Prezentowane są kolekcje tradycyjnych narzędzi szklarskich, zabytkowych szkieł z XIX i XX wieku oraz kolekcję „szkieł krakowskich”. Zwiedzający może, poza historią i technologią, mogą poznać historię huty i obejrzeć oryginalne eksponaty, fotografie i archiwa, które są uzupełniane multimedialnie.
Muzeum Geologiczne AGH
W 1939 roku wszystkie zbiory zostały ograbione i zdewastowane przez okupanta. Na szczęście, po wojnie, udało się wszystko uporządkować tak, aby mogły stanowić zalążek muzeum. Jednak dopiero 20 maja 1969 roku można było po raz pierwszy obejrzeć przygotowaną wystawę. W holu na parterze ustawiono bryły węgla i soli, na krużgankach holu postawiono ekspozycję „Surowce mineralne Polski”. Piętro wyżej można podziwiać „Paleontologię” wraz z rekonstrukcjami dinozaurów. Dzisiaj na kondygnacjach głównego gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej znajduję się osiem tematycznych ekspozycji. Można bliżej poznać i zrozumieć, jak geologicznie zbudowane jest podłoże Krakowa. Wśród wystaw można znaleźć te poświęcone zjawiskom krasowym, złożom rud, ropy, gazu i węgla. Meteoryty, agaty, kryształy siarki są na wyciągnięcie ręki. W Muzeum Geologicznym można podziwiać prawdziwe skarby naszej planety.
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
Historia broni i umundurowania w Polsce, najważniejsze zjawiska w polskiej sztuce XX i XXI wieku, galeria rzemiosła oraz kilkanaście dużych wystaw czasowych w ciągu roku. Szybko poszerzające się zbiory założonego w 1878 roku Muzeum Narodowego, wymagały przestrzeni. Dlatego na początku XX zrodziła się myśl o budowie nowego gmachu, który miałby upamiętnić wieloletnie starania Polaków o odzyskanie niepodległości. Dzisiaj Muzeum Narodowe liczy kilkanaście oddziałów a w Gmachu Głównych są trzy stałe galerię. Na parterze zbiory militariów czyli ekspozycja „Broń i Barwa w Polsce”, która przedstawia historię polskiego uzbrojenia i umundurowania od średniowiecza do II wojny światowej. W Galerii Rzemiosła Artystycznego pokazano kolekcję tkanin, szkła, złotnictwa, mebli, ceramiki i instrumentów muzycznych oraz judaików, które pozwalają prześledzić przemiany stylowe od wczesnego średniowiecza po XX wiek. Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w swoim układzie prezentuje ważne tendencje w malarstwie, rzeźbie, grafice polskich artystów. W salach wystaw zmiennych są organizowane ekspozycje czasowe Muzeum Narodowego w Krakowie.
Thesaurus Cracoviensis
Jest to Centrum Interpretacji Artefaktów utworzone 6 grudnia 2017. Nowoczesny budynek, który mieści magazyn centralny oraz pracownie konserwacji dzieł sztuki. Ścieżki dla zwiedzających prowadzą przez Starą bibliotekę, Arsenał, Skład bławatny. W tym muzeum jest inaczej ponieważ każdy może dokonać własnej interpretacji wybranego dzieła sztuki. Umożliwiają to specjalne szuflady i gabloty, a w kontakcie z obiektem pomoże sala multimedialna, która udostępnia zbiory zdigitalizowane w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus.
Muzeum Podgórza
Podgórze było niegdyś samodzielnym miastem, jednak od 1915 roku jest dzielnicą Krakowa, która doczekała się własnego muzeum. Główna wystawa „Miasto pod kopcem Kraka” prezentuje dzieje podgórza od czasów najdawniejszych po okres współczesny. Podkreśla fenomen dzisiejszej części Krakowa jako miejsce spotkań wielu narodów i kultur. Opowiada o spektakularnym sukcesie przemysłowym i przenosi w sferę pogórskich legend. W powołanie tego miejsca zaangażowały się lokalne instytucje kultury oraz mieszkańcy, którzy współtworzyli ekspozycję przekazując pamiątki. W tym miejscu można obejrzeć sylwetki osób, które przyczyniły się do rozwoju Podgórza, tworzyły jego tożsamość, samorządność i dorobek kulturalny. Wystawa jest podzielona na cztery sale, na których znajdują się „Między Wisłą a górą św. Benedykta”, „Królewskie Wolne Miasto Podgórze”, „Ku Wolności”, „Czas Podgórza”. Kolejna wystawa „Miasto pod kopcem Kraka” angażuje widzów dzięki multimediom, które pomagają zapoznać się z wątkami prezentowanym na wystawie. Opisy stref i eksponatów uzupełniane są poprzez nagrane komentarze oraz relację świadków, tzw. magazyny wiedzy dostępne w formacie filmowym. W każdej Sali na zwiedzających czekają ciekawostki, zagadki i interaktywne zabawy.
Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow
Muzeum powstało na miejscu niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i obozu koncentracyjnego. Te muzeum powstało aby objąć opieką teren po byłym obozie Plaszow. Zadaniem jednostki jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i jego ofiarach. Pod opieką znajduje się teren poobozowy, który jest wpisany do rejestru zabytków oraz historycznych budynków – Szary Dom.
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Cricoteka została założona w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako żywe archiwum teatru Cricot 2. W tym miejscu przechowuje się, prezentuje oraz dba o kolekcję dziel teatralnych z spektakli Tadeusza Kantora. Cricoteka to muzeum, archiwum, ośrodek badać i galeria w jednym. Jest to również miejsce dla koncertów, spektakli filmowych, zajęć dla dzieci i dorosłych. Wszystkie działania Cricoteki to są idee Tadeusza Kantora, inicjatora nowych trendów w sztuce i twórcy awangardowego teatru o międzynarodowej sławie. Celem Cricoteki nie jest tylko prezentowanie dorobku ale również działanie współczesnych twórców w dziedzinie sztuk plastycznych, teatru, tańca i muzyki.
Apteka pod Orłem
Ta apteka liczy sobie ponad sto lat. Od 1909 roku, jej właścicielem był Józef Pankiewicz a po nim jego syn Tadeusz, który prowadził ją od 1933r. Jeszcze przed wojną klientami tej apteki był każdy mieszkaniec Pogórza, bez różnicy żydowscy czy polscy mieszkańcy dzielnicy. Podczas wojny, Niemcy utworzyli getto w Podgórzu a ja krakowskich Żydów, apteka Pankiewicza, była jedyną, która znalazła się w jego obrębie. Dlatego Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów, którzy przebywali w getcie. Wkrótce zaczęła dostarczać mieszkańcom getta środki i medykamenty, pomocnych w uniknięciu deportacji. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych na placu Zgody w 1942r. personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa a apteczne zakamarki były wykorzystywane jako schowki.
Barbakan
Jest to perła miejskich fortyfikacji. Został wzniesiony na polecenie króla Jana Olbrachta. Szczególne wrażenie robią trzy kondygnacje strzelnic a nad całością górują wieżyczki obserwacyjne. Niegdyś, do wnętrza można było dostać się przez bramę z mostem zwodzonym, dla atakujących stanowiła poważną przeszkodę. Rondel łączyła z murami obronnymi, tzw. szyja – korytarz, który biegł wprost do Bramy Floriańskiej. Zadaniem barbakanu była obrona pobliskiego Arsenału Miejskiego. W połowie XIX w. został przebudowany na cele muzealne, dzisiaj jest częścią Muzeum Książąt Czartoryskich. Barbakan nigdy nie został bezpośrednio zdobyty i skutecznie pełnił swoją funkcję, jednak na początku XIX wieku usiłowano go wyburzyć, na szczęście udało się go ocalić wraz z fragmentem sąsiedniej fortyfikacji, z Bramą Floriańską i trzeba basztami. Barbakan jest jednym z trzech zachowanych w Europie gotyckich barbakanów.
Dom pod Krzyżem
Jest zlokalizowany w sąsiedztwie Teatru im. Juliusza Słowackiego i zrewitalizowanego placu Świętego Ducha. Jego dzieje sięgają aż XIII w. i są związane z szpitalem dla ubogich scholarów pod wezwaniem św. Rocha. W przedwojennych latach był siedzibą Związku Plastyków Krakowa a w 1933 rozpoczęła się działalność eksperymentalna scena teatru Cricot Józefa Jeremy. W dniu dzisiejszym mieści się tu Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa.
Dom Zwierzyniecki
Oddział Muzeum mieszczący się na krakowskim Zwierzyńcu, zajmuje typową przedmiejską kamienicę z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum zajmuję się tematyką dawnych przedmieść Krakowa od chwili włączenia do miasta, organizuje wystawy poświęcone dziejom krakowskich przedmieść, zwyczajom oraz wybitnym przedstawicielom lokalnej społeczności. Wystawy stałe są próbą odtworzenia wyglądu typowego podkrakowskiego mieszkania i jego wyposażenia z początku XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zgromadzono przedmioty z codziennego użytku. Natomiast wystawy czasowe opowiadają o historii krakowskich przedmieść, tradycji i specyficznych folklorze miejskim. W tym miejscu są organizowane spotkanie i wykłady historyczne i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.
Kamienica Hipolitów
Nazwa kamienicy wywodzi się od rodziny kupców, którzy byli właścicielami budynku w XVII wieku. Pomimo licznych przebudów, do dnia dzisiejszego zachowały się w niej oryginalne piwnice i kamienne portale z XIV wieku. Wystawa i wnętrza przenoszą zwiedzającego do siedemnastowiecznego domu bogatego mieszczanina .Między inny można zobaczyć gabinet, którego największą ozdobą są barokowe stiuki Baltazara Fontany. Później można obejrzeć sypialnie, która posiada rokokowe malowidła w pastelowych kolorach i meble ozdobionymi dekoracja kwiatową. Bawialnia urządzona jest meblami pochodzącymi z różnych epok. Na ścianach znajdują się obrazy, które były chętnie kolekcjonowane przez mieszczan. Największą salę zajął „ Pokój kolekcjonera”, w którym zgromadzono wspaniałe kolekcję dzieł sztuki, dawnej jak i współczesnej. Na drugim piętrze można podziwiać mieszkanie rodziny z końca XIX wieku
Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica
Muzeum istnieje od 1969 roku i powstało z inicjatywy prof. Mieczysława Radwana w 50 rocznicę inauguracji uczelni. Muzeum gromadzi pamiątki z różnych okresów działalności Akademii. Do najcenniejszych należą dokumenty założycielskie wydane przez Austriaków, pamiątki z uczelni w Freibergu, Petersburgu i Leoben, na których kształcili się Polacy. Zgromadzone eksponaty umożliwiają prześledzenie historii uczelnie od wczesnych lat działalności, przez cały okres okupacji hitlerowskiej, podczas odbudowy aż po zakończenie II wojny światowej. Największą salę zdobią zabytkowe modele urządzeń górniczych i hutniczych. W modelarium znajdzie się dawne aparatury laboratoryjne z pracowni i hal maszynowych. Mikroskopy, sprzęt optyczny, urządzenia pomiarowe i wagowe, badawcze aparatury. Dodatkową atrakcją jest Kopalnia Doświadczalna, jest to laboratorium badawczo-dydaktyczne, które powstało w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych. W tym muzeum można obejrzeć maszyny górnicze stosowane w polskim przemyśle.
Muzeum Bursztynu
W sercu Krakowa została stworzona nowoczesna Bursztynowa Komnata. W jej wnętrzach eksponaty opowiadają fascynująca historie bursztynu, a sklepie muzealnym mieści się tradycja z nowoczesnością, od klasycznych bursztynowych korali, poprzez zachwycające naszyjniki i bransoletki, po rzeźby i przedmioty użytkowe. W muzeum są zgromadzone wyjątkowe eksponaty, pokazujące naturalną urodę bursztynu, które świadczy o jego unikatowości, dostarczają ogromnie cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki, która uwrażliwiają na jego piękno. W laboratorium można sprawdzić prawdziwość własnego bursztynu. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum odbywają się wystawy czasowe dawnej sztuki i współczesnej. W Krakowskim muzeum poświęconym tajemnicom bursztynu można dowiedzieć się jaka jest różnica miedzy czerwonym a niebieskim bursztynem oraz jak się go wydobywa i jak się sprawdza jego autentyczność.
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Jest to jedno z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce, które z lotu ptaka przypomina wirujące skrzydło. Na wystawie „Skrzydła Wielkiej Wojny” i w Małym Hangarze można zobaczyć kolekcję samolotów z I wojny światowej a wśród nich znajdują się kadłuby samolotów wojskowych, rosyjska łódź latająca Grigorowicz M-15 z 1916 roku i kadłub słynnego angielskiego myśliwca Sopwith F.1Camel.Najważniejsza część zbiorów znajduje się na nowej stałej wystawie „Skrzydła i Ludzie XX wieku”. Wśród prezentowanych zbiorów można zobaczyć polskie samoloty przedwojenne oraz samoloty z okresu II wojny światowej. Muzeum posiada prawie wszystkie typy odrzutowych samolotów bojowych polskiego lotnictwa a wśród nich perełki takie jak Jaki, MiGi, Su, Iły. Spacerując „Aleją MiG-ów” można obejrzeć samoloty bojowe, niektóre pochodzące z ZSRR i państw zachodnich. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego należy do największych tego typu placów w całej Europie.
Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Muzeum mieści się w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki a ekspozycja zabytków zbliża historię tynieckiego opactwa. W pomieszczeniach w ramach wystawy stałej można oglądać romańskie detale architektoniczne. Oprócz tego można zobaczyć kopię kielicha i pateny pochodzących z pierwszych pochówków opackich, które zostały odkryte podczas wykopalisk na terenie opactwa. Najstarszą grupę zabytków stanową narzędzia krzemienne i fragmenty naczyń glinianych, które są związane z funkcjonowaniem w tym miejscu niewielkiej osady ludności. Ludności neolitycznej czyli jednej z pierwszych grup rolników na terenie Polski oraz inne pozostałości po osadnictwie kilku epok, które mają ogromne znaczenie dla rekonstrukcji pradziejów. Spacer po muzeum to z pewnością wycieczka w przeszłość i podróż wśród niespodzianek. Mnisi benedyktyńscy od średniowiecza słynęli z cierpliwej pracy, wytrwałej m.in. nad przepisywaniem i iluminowaniem ksiąg.
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN
Zbiory tego muzeum liczą ponad dwa miliony eksponatów. Najcenniejsze z nich to unikalny, liczący około 30 tyś lat okaz nosorożca włochatego ze Staruni na Podkarpaciu oraz czaszka mamuta z Bzianki koło Rzeczowa, która liczy sobie 14000 lat. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym można zobaczyć to, co dzisiaj już nie istnieje, wszystkie wymarłe gatunki zwierząt, dowiedzieć się o procesach ewolucyjnych i mutacyjnych. Na wystawie „Mięczaki świata” można obejrzeć wymarłe amonity oraz współcześnie żyjące głowonogi, ślimaki i małże z całego świata. Na wystawię „Rozmowa z kamieniem” można obejrzeć kolekcje minerałów i skamieniałości. „Świat łowców mamutów. Paleolit – przyroda i sztuka” jest to ekspozycja, która przedstawia kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do megafauny plejstoceńskiej, wśród nich mamuty, jeleń olbrzymi i niedźwiedzie jaskiniowe. Najcenniejszym okazem jest nosorożec włochaty, a obok mamuta największy roślinożerca epoki lodowcowej.
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Gotycko renesansowy budynek powstał na początku XVI wieku z fundacji biskupa Erazma Ciołka, kanonika krakowskiego i sekretarza króla Aleksandra Jagiellończyka. Dzisiaj w tym budynku znajduje się muzeum, w którym prezentowane są dwie stałe galerie. Można obejrzeć między innymi „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek” oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Wśród eksponatów można zobaczyć skarby późnośredniowiecznej rzeźby i malarstwa, takie jak Madonna z Kruźlowej, Osiołek Palmowy z Szydłowca, Chrystus w Ogrodzie Oliwnym Wita Stwosza, Epitafium Wierzbięty z Branic i zrekonstruowane tabernakulum z Wawelu.
Pałac Krzysztofory
Na wystawie w Pałacu Krzysztofory historia, magia i legenda splatają się z codziennością i współczesnością, tworząc różnorodną, barwną i intrygującą opowieść. Wśród wielu eksponatów można znaleźć kolekcję „Od początku” i „Bez końca”. W zabytkowych wnętrzach pałacu można obejrzeć wystawy biblioteczno-archiwalne, wystawiennicze, edukacyjne, administracyjne, gastronomiczne i handlowe, które w pełni uzasadniają stwierdzenie „Muzeum Kompletne” Prezentowane są tu miedzy innymi dziedzictwo i historia miasta oraz samego pałacu.
Pracownia i Muzeum Witrażu
Żywe muzeum oferuje unikalną możliwość poznania pracowni witraży. W tym miejscu można obserwować mistrzów podczas pracy i poznać procesy tworzenia monumentalnych szklanych dzieł. Wystawa stała – Galeria Młodopolskich Mistrzów Witrażu to jedyne miejsce gdzie można podziwiać witrażowe dzieła czterech najwybitniejszych artystów Wyspiańskiego, Mehoffera, Jastrzębowskiego i Stefana Matejki. Dodatkowo, na piętrach pracowni mieszczą się wspaniałe projekty i przykłady już ukończonych prac z ponad stuletniej historii.
Stara Synagoga
Mury tego miejsca były świadkiem wielu przełomowych historii, przed synagogą przemawiał Tadeusz Kościuszko, odwiedzał ją prezydent Ignacy Mościcki a obecnie Stara Synagoga stano oddział Muzeum Krakowa. W jej wnętrzu zgromadzono bogate zbiory, unikalne zabytki historii i kultury żydowskiej. Historia sięga aż 1494 roku, kiedy żydów, obwinianych o wzniecenie pożaru, zmuszono do przeprowadzki na Kazimierz. Bożnica, zachowała gotycki charakter, chociaż już posiadał elementy renesansowe. Podczas wojny została zdewastowana i zniszczona jednak w latach 50. XX wieku ponownie mogła zachwycać. W dniu dzisiejszym jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie.
Wieża Ratuszowa
Jest pozostałością miejskiego ratuszu który powstał w około 1300 roku. Kamienny ratusz w ciągu stuleci był wielokrotnie przebudowany. Jednak najważniejszą salą była tzw. Izba Pańska, czyli sama obrad i sądowa. Bogaty wystrój tego miejsca miał świadczyć o powadze krakowskiego magistratu. Izba tortur wraz z więzieniem mieściły się w podziemiach. Dzisiaj Wieża Ratuszowa jest oddziałem Muzeum Krakowa, a podczas prac remontowych i rekonstrukcyjnych w latach 60. XX wieku w podziemiach urządzono kawiarnię i działa tam też scena Teatru Ludowego.
Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
Jest to miejsce koronacji królów polskich i ich wiecznego spoczynku, Zamek Wawelski jest najwspanialszym zabytkiem architektury w Polsce i bezcenną pamiątką narodową. Mury kryją pozostałości budowli przedromańskich, romańskich i gotyckich. Styl renesansowy nadał mu król Zygmunt I Stary w latach 1507-1536 i takim wyglądzie podziwiać można go do dnia dzisiejszego. Kompleks zamkowy składa się dziedzińca zewnętrznego, a na nim znajduje się zespół katedralny i dziedzińca arkadowego, które tworzą skrzydła pałacu królewskiego. W zbiorach wawelskich znajdują się skarby, a w ekspozycji stałej „Komnaty Królewskie” znajdują się pomieszczenia na parterze pałacu. Apartamenty mieszkalnie oraz sale Poselską, Senatorską i Pod Orłem można obejrzeć zwiedzając cały Pałac. Przede wszystkich podziwiać można okazy z słynnej kolekcji 136 arrasów flamandzkich z XVI w, zwanych arrasami wawelskimi lub arrasami Zygmunta Augusta. Przede wszystkim zwiedzając Wawel można poczuć atmosferę życia dawnych królów.