Atrakcje dla małych grup w Krakowie
Kraków o ile był dawno temu był stolicą Polski, tak dalej może śmiało dzierżyć miano stolicy turystyki i kultury. Sława miasta wybiegła daleko poza granice kraju, tak że do Małopolski ściągają tłumy obcokrajowców. Nic dziwnego – nawet tydzień nie wystarczy, aby poznać choć trochę, to magiczne miejsce.
Atrakcje dla małych grup – kilka uwag na początek
Zanim zajmiemy się konkretnymi przykładami atrakcji, spójrzmy wpierw na parę spraw organizacyjnych – inaczej myśli się o podróży i noclegach, jeśli organizujemy wyjazd dla stuosobowej kolonii, inaczej, gdy dla małej szkolnej klasy, a jeszcze odmiennie dla kilkunastu znajomych. Za małą grupę na potrzeby artykułu uznajemy minimum 10 osób. Przy takiej liczbie możemy załapać się na zniżki. Warto o nie spytać prowadzących miejsca noclegowe w Krakowie – znają oni dobre teatry, muzea, atrakcje. Pomagają częstokroć w rezerwacji i mają atrakcyjne rabaty dla swoich gości. Co ważne – nie dotyczy to tylko miejsc do odwiedzenia, ale również lokali gastronomicznych i transportu.
Przejdźmy jednak do głównego tematu artykułu. Lista znajdująca się poniżej dotyczy jedynie wybranych atrakcji. Kraków jest w nie tak przeobfity, że nie byłoby możliwością opisać wszystkiego w jednym tekście. Ponadto wiele wymienionych zabytków, miejsc etc. pasuje do kilku kategorii – z oczywistych względów trzeba było je przyporządkować do jednej.
Architektura sakralna Krakowa
Jeśli z jakichś względów architektura sakralna nie jest dla ciebie atrakcyjna, lub nie lubisz po prostu odwiedzać miejsc tego typu, możesz przejść do kolejnego nagłówka. Zabytkowe dzielnice Krakowa kościołami stoją. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, znajduje się w nim aż 360 zabytkowych świątyń! Nie sposób umieścić ich wszystkich w artykule, dlatego wybraliśmy zaledwie kilka, w tym także miejsca, które co prawda zabytkami nie są, ale dla wielu religijnych osób są bardzo ważne.
- Katedra na Wawelu – siedziba biskupa krakowskiego od dawnych czasów; jest ona jednocześnie bazyliką. Niewielu wie, że w okolicach obecnej katedry (powstałej za czasów Kazimierza Wielkiego – później wielokrotnie przebudowywanej) dawniej był m.in. kościół św. Gereona, którego pozostałości można podziwiać do dzisiaj. Sama bazylika jest niesamowitym skarbcem historii. Znajdują się tu szczątki świętych i królów Polski. Niezwykłym przeżyciem jest zobaczenie bogato zdobionych nagrobków z podobiznami władców. Możemy wejść także na wieżę i zobaczyć słynny dzwon Zygmunt.
- Kościół Mariacki – słynna bazylika na krakowskim rynku i jedna z ikon miasta. Nikomu nie trzeba mówić o historii „urwanego” hejnału oraz o bogato zdobionym ołtarzu Wita Stwosza z XV wieku.
- Kościół świętego Wojciecha – tutaj nie spędzimy zbyt wiele czasu, ponieważ to jeden z najmniejszych, a zarazem najstarszych krakowskich kościołów – powstał jeszcze jako budowla romańska. Stoi na rynku i stanowi swego rodzaju kontrast do ogromnej bazyliki mariackiej.
- Kościół ojców pijarów – jeśli uczestnicy wycieczki sądzą, że efekty 3D, to nowinka XX wieku, warto wyprowadzić ich z błędu. Barokowy kościół odznacza się przepychem i żywymi kolorami.
- Okno papieskie – przy ulicy Franciszkańskiej. Dla starszych Polaków i tych w średnim wieku, może wiązać się z wieloma wspomnieniami. To stąd Jan Paweł II pozdrawiał młodzież przed spoczynkiem, gdy przebywał w ojczyźnie.
- Kościół franciszkanów konwentualnych – to niesamowity przykład, w jaki sposób można połączyć gotyk z secesją. To tu znajduje się słynny witraż Boga Ojca oraz inne dzieła Stanisława Wyspiańskiego.
- Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Jana Pawła II – cel wielu pielgrzymek także dla małych grup. Po bogato zdobionych kościołach z centrum Krakowa, nasze oko doświadczy tutaj zupełnie innego klimatu – szczególnie w sanktuarium Jana Pawła II. Jest ono zbudowane na planie ośmiokąta, więc nawiązania do sztuki bizantyjskiej, są widoczne gołym okiem (w środku zaskoczą nas ogromne mozaiki). Znajdziemy tutaj też sutannę papieską z dnia zamachu i płytę nagrobną z Rzymu. Druga z omawianych świątyń powstała przy żeńskim klasztorze, gdzie żyła święta siostra Faustyna. Na terenie kompleksu jest muzeum, gdzie zobaczymy jej zrekonstruowaną celę. Słynny obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w bocznym ołtarzu dostępnej dla wszystkich kaplicy klasztornej pod wezwaniem świętego Józefa. Sanktuaria są położone w bliskiej odległości od siebie.
- Synagoga Stara – mieści się na Kazimierzu, gdzie funkcjonowało kilka tego typu budynków. Obecnie regularnie nabożeństwa odbywają się jedynie w synagodze Remuh znajdującej się tuż obok cmentarza żydowskiego. Synagoga stara jest o tyle atrakcyjna, że możemy dowiedzieć się z niej czym są dla nas obco brzmiące: bima, parochet czy Aron ha-kodesz. Dzięki muzeum (jest jednostką Muzeum Miasta Krakowa) poznamy nie tylko liturgię i świąteczne zwyczaje polskich Żydów, ale i ich codzienność.
- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego – w centrum Krakowa znajdziemy także cerkiew, gdzie regularnie odprawiane są msze święte. Siedzibę mają tam unici – grekokatolicy. Tym, co warte jest uwagi wewnątrz budynku, to zabytkowy, zdobiony monastyr, który oddziela prezbiterium od reszty cerkwi.
Krakowskie muzea i galerie
Kraków muzeami stoi. Choć wielu osobom kojarzą się one z nudą, to jednak każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego. Wybraliśmy kilka propozycji dla małych grup.
- Muzeum i pracownia witrażu – to działająca pracownia artystyczna. Zwiedzający ją goście mogą poznać historię i techniki wykonywania witraży. Muzeum znajduje się blisko Starego Miasta. W swojej ofercie posiada m.in. warsztaty.
- Muzeum paintballu – a gdyby tak zagrać w muzeum? Nie w jedną, dwie gry, ale spędzić nawet kilka godzin? Muzeum paintballu pozwala na nieograniczoną zabawę przez cały czas obowiązywania biletu.
- Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – trudno mówić o MOCAKu stricte jako o muzeum. To jakby jego połączenie z galerią sztuki – wiele obiektów jest przecież powstałych stosunkowo niedawno. Ponadto kierownictwu przyświeca idea, aby miejsce cały czas się zmieniało, dlatego często jest zmieniana ekspozycja.
- Muzeum w podziemiach krakowskiego rynku – w ścisłym centrum Starego Miasta, a właściwie tuż pod nim. Przy tworzeniu placówki wykorzystano wiele efektów multimedialnych. Muzeum ma za zadanie opowiedzieć o historii powstania i rozwoju Krakowa.
- Muzeum fotografii – znajdziemy tu zarówno stare amatorskie i artystyczne zdjęcia, jak i archaiczne aparaty oraz lustrzanki.
- Muzeum Czartoryskich – znajduje się niedaleko kościoła ojców Pijarów. Ponownie otwarto je w 2019 roku. Perłą kolekcji jest słynna Dama z Gronostajem Leonarda Da Vinci. Oprócz sztuki, w dawnym arsenale może podziwiać zabytkowe uzbrojenie i opancerzenie.
- Galeria obrazów Zdzisława Beksińskiego – jakiś czas temu Beksiński został odkryty dla szerszej publiczności. Jego turpistyczna, oniryczna fantastyka ma wielu fanów i naśladowców. Placówka w Nowej Hucie prezentuje dzieła z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich – wielkich kolekcjonerów sztuki Beksińskiego. Sam Dmochowski przez lata korespondował z artystą. Niewątpliwie na odbiór dzieł ma wpływ specyficzna atmosfera galerii – oglądaniu towarzyszą trzaski i półmrok pomieszczeń, dzięki czemu obrazy mistrza jeszcze głębiej oddziaływają na widza.
Atrakcje wojskowe
Kraków to nie tylko stolica kultury. Miasto było niejednokrotnie oblegane w celu zdobycia, lub splądrowania. Nic dziwnego, że do dnia dzisiejszego możemy podziwiać pozostałości po fortyfikacjach. To także tutaj zawiązała się insurekcja kościuszkowska i działało Polskie Państwo Podziemne.
- Zamek na Wawelu – przedstawienie go w kategorii atrakcje wojskowe jest kontrowersyjne. Dlaczego? Z biegiem lat tracił on swoje właściwości obronne i stawał się po prostu jedną z siedzib władców. Ale wróćmy do początku. Obiekt powstał na przełomie XI i XII wieku. Z biegiem lat rozbudowywany przez Władysława Łokietka (od jego przydomka wzięła nazwę jedna z wież), Kazimierza Wielkiego, królową Jadwigę. Często przebudowywany przez co modyfikowane części zmieniały swoje style architektoniczne. Po potopie szwedzkim i przeniesieniu do stolicy tracił powoli swoje znaczenie. Za czasów zaborów przeznaczony na koszary dla austriackich żołnierzy. Później przekształcono go w międzywojniu muzeum (poza czasem wojny, gdzie był siedzibą dla generalnego gubernatora). Obecnie we wnętrzach możemy podziwiać dzieła sztuki, komnaty królewskie z ich wyposażeniem, dawne uzbrojenie.
- Muzeum Armii Krajowej – idea powstania placówki wyszła od byłych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po upadku komunizmu w Polsce. To między innymi dzięki przekazanym przez nich pamiątkom stworzono wystawę. Nowoczesna przestrzeń przyciągnie każdego fana historii i militariów. Zobaczymy jak wyglądało wnętrze rakiety V-2 (rozpracowanie konstrukcji było jednym z większych osiągnięć wywiadu AK), kadłub brytyjskich statków zrzucających uzbrojenie żołnierzom, karcer UB, gdzie przesłuchiwano po wojnie członków organizacji i inne.
- Barbakan – ogromny budynek fortyfikacyjny powstały pod koniec XV wieku. Miał on za zadanie zwiększyć możliwości obronne miasta. Obecnie jest wykorzystywany na wiele sposobów – jako arena wark sportowych, miejsce wystaw, etc. Barbakan przez mieszkańców jest zwany rondlem ze względu na swój okrągły kształt. Znajduje się tuż obok Bramy Floriańskiej.
- Brama Floriańska – zachowany fragmentśredniowiecznych murów miejskich wraz z basztą. Charakterystyczną ozdobą nad wejściem jest orzeł piastowski projektu Jana Matejki. Wewnątrz bramy znajduje się ołtarz z wizerunkiem (kopią) Matki Bożej Piaskowej. Przy Bramie Floriańskiej swoje obrazy na sprzedaż prezentują lokalni malarze. Jest to od dawna element kolorytu Starego Miasta.
Na wolnym powietrzu
Stolica Małopolski jest wspaniałym miastem, ale czasami potrafi przytłoczyć. Wiele turystów, zabytków, gwar… Część zwiedzających będzie chciała odpocząć wieczorem podczas noclegu np. w hostelu w Krakowie. Jak jednak zrobić to w ciągu dnia? Odpowiedzią może być zmiana przestrzeni – na np. bardziej zieloną.
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – na spokojnie możemy przejść się do niego po zwiedzaniu Starego Miasta. Zieleń i przyroda w centrum Krakowa, będą działały na nas kojąco. Jeżeli na wycieczkę pojechaliśmy z grupą dzieci lub młodzieży, to przejrzyjmy ofertę edukacyjną placówki. Wiele warsztatów i oglądania ogrodu z przewodnikami, to oferta warta polecenia.
- Ogród zoologiczny – Kraków podobnie jak kilka innych dużych polskich miast posiada swój ogród zoologiczny. Kogo tam spotkamy? Żyrafy, szympansy, pingwiny, pantery śnieżne… w sumie ok 270 gatunków zwierząt.
- Las Wolski i okolice – jeśli nie zdecydujemy się na wycieczkę do zoo, to tuż obok mamy możliwość spaceru po Lesie Wolskim. Cisza, spokój i natura. Warto się odprężyć i zobaczyć okolicę z Kopca Niepodległości imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeśli chcemy, istnieje ograniczona możliwość odwiedzenia eremu pustelników – ojców Kamedułów na Bielanach. Niestety kobiety mogą wejść na teren klasztorny tylko w trakcie kilkunastu dni w roku. Wiąże się to z surową regułą zakonu.
- Muzeum Lotnictwa Polskiego – Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się w tej kategorii, ponieważ część eksponatów znajduje się na dworze (czy jak to mówią krakowiacy – na polu). Placówka ma swoją siedzibę na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Gratką dla miłośników przestworzy będą takie eksponaty jak: Messerchmity, Spitfire… W sumie blisko 200 samolotów, śmigłowców i szybowców.
- Galeria Rzeźby Bronisława Chromego – a gdyby tak obejrzeć rzeźby w parku? Spacer między pomieszczeniami zastąpić podziwianiem dzieł krakowskiego mistrza w plenerze? Wiele dzieł znanego profesora Akademii Sztuk Pięknych znajduje się w Parku Delicjusza (nazwa wzięła się od renesansowego pałacyku, który znajduje się na jego terenie). Jest tam także specjalny pawilon z częścią rzeźb – niestety wstęp do niego jest ograniczony do miesięcy letnich.
Znane lokale w Krakowie
Ile można zwiedzać? Spytają niektórzy i będą mieli rację. W końcu trzeba coś zjeść i napełnić żołądek. Urocze knajpki znajdziemy nie tylko na Starym Mieście i Kazimierzu. Są one… wszędzie. Warto poprosić kogoś zaufanego (np. z miejsca, gdzie wynajmujemy nocleg w Krakowie) o polecenie dobrej lokalizacji. Dobrej, to znaczy idealnie trafiającej w nasze gusta i portfele. Wybór jest tak ogromny, że trudno polecić jedno miejsce.
- Piwnica pod Baranami – Jednocześnie restauracja i legendarny kabaret. To tutaj schodziła się krakowska bohema. Na wiele z jego występów trzeba rezerwować bilety z wyprzedzeniem. Jak sama nazwa wskazuje, mieści się w podziemiach, więc latem nie będziemy narzekać w jego wnętrzu na upały.
- Klub pod Jaszczurami – jeden z najstarszych klubów studenckich. Odbywa się tu wiele imprez, konferencji, pokazów.
- U Fryzjera – znane miejsce na Kazimierzu, gdzie kupimy dania kuchni żydowskiej.
- Pojnarówka – mała kawiarnia mieszcząca się w… szklarni. Jest to nie byle jakie miejsce, ponieważ budynek pochodzi z początków XX wieku. Wybudował go w stylu secesyjnym profesor Edward Pojnar.
Teatry, opery, filharmonie
Kraków to siedziba wielu instytucji kultury. Planując wyjazd warto zarezerwować któryś z wieczorów, aby doświadczyć sztuki. Bardziej nowocześnie, czy undergroundowo? W stolicy Małopolski znajdziemy i jazzowe kluby, i filharmonię.
- Filharmonia Krakowska – Niedaleko Starego Miasta znajduje się Filharmonia Krakowska. Jeśli jesteśmy fanami muzyki klasycznej, filmowej, oratoryjnej, a czasem i gospelowej oraz recitali – musimy tu zawitać.
- Teatr Stary – a właściwie Narodowy Teatr Stary imienia Heleny Modrzejewskiej, to jeden z najstarszych publicznych teatrów w Polsce. Jego historia sięga końca XVIII wieku. Łączy w sobie zarówno klasykę, jak i nowoczesne produkcje
- Teatr imienia Juliusza Słowackiego – teatr imienia narodowego wieszcza nie tylko cieszy przechodniów. Do jego wnętrza warto wybrać się zarówno ze względu na szeroki repertuar, jak i bogato zdobione wnętrze. Możemy poczuć się w jego wnętrzach jak na planie filmowym. Złoto, figury, czerwone dywany i kotary, bogate zdobienia.
- Opera Krakowska – teatr czy filharmonia? – zastanawiają się niektórzy. A może coś po środku i Opera Krakowska? Dla odmiany w nowoczesnym budynku.
Tu warto pospacerować
Każdy ma inny styl spacerowania. Jedni uwielbiają magiczny klimat nocnego Krakowa, inni wolą więcej zieleni.
- Stare Miasto – tu dużo nie trzeba nie mówić – serce i dusza Krakowa.
- Kazimierz – kiedyś osobne miasto, potem dawna dzielnica żydowska. Znajduje się tam wiele budynków związanych z tamtejszą społecznością – m.in. synagogi.
- Planty – choć niezbyt się nadają do długich spacerów, to są dobrym pomysłem na chwilę wytchnienia w cieniu zieleni w ścisłym centrum.
- Bulwary Wiślane – jedno z ulubionych miejsc spacerowych krakowian podczas upałów. Spacer wzdłuż Wisły można zamienić na przejażdżkę Rowerem. Jeśli jesteśmy miłośnikami tego środka transportu, pzykładową trasą, którą można przejechać rowerem, jest droga od Tyńca (mieści się tam ogromny kompleks klasztorny benedyktynów) do Niepołomic (znajduje się tam zbudowany z rozmachem zamek).
Nieco sportu i zabawy
Ruch i zabawa przyda się i młodym, i tym nieco starszym. Pozwala się odprężyć i spożytkować nadmiar energii. W Krakowie znajdziemy wiele boisk, basenów, hal sportowych, parków zabaw dla dzieci.
- Tauron Arena – największy stadion Krakowa. To tu doświadczymy piłkarskich emocji… ale nie tylko. Tauron Arena to także inne wydarzenia sportowe i artystyczne. Jeśli jesteśmy fanami muzyki (od filmowej po ciężkiego rocka), to śledźmy stronę organizatora. Na stadionie często są organizowane wielkie koncerty.
- Aqua park – po tym całym zwiedzaniu, trzeba nieco odpocząć – stwierdzą niektórzy. A czy może być lepszy pomysł na odpoczynek niż chwila w gorącej saunie lub w jacuzzi?